
Прочетен: 2046 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 19.03.2017 22:55

Гръцката азбука (на димотики: Ελληνικό αλφάβητο) е с дълга и интересна история. Днес тя се използва като официална писменост само в Гърция и Кипър. В Античността и Средновековието обаче тя има много широко приложение. Цялата източна част на Римската империя е писала на гръцки. Това продължава и в Източната Римска империя, наречена от Йероним Волф през 1557 Византия по името на град Византион (Βυζάντιον), впоследствие Константинопол. Гръцките букви продължат и днес да се използват много често в науки като математика, физика, астрономия.
Архаична азбука върху керамичен съд
Най-старият артефакт с гръцка писменост
Гръцкият език има няколко много ясно очертани периода в развитието си: Микенски – Това е езикът на Микенската цивилизация, известен с писмото Линеар Б. Елински (старогръцки) – Той е говорен във всичките 1500 полиси на Древна Елада. Койне (кини) – През Елинистичната епоха той е Lingua franca на Източното Средиземноморие и Близкия изток. Ромайки (средногръцки) – Той е официалният език на Източната Римска империя (Византия). Димотики (δημοτική) или новогръцки – започнал формирането си след ХV век. В началото на ХІХ век след създаването на независимата гръцка държава Адамандиос Кораис изкуствено създава формата Катаревуса (καθαρεύουσα), в превод означаваща почистена, която е имитация на класическия старогръцки език. Така в Гърция става характерно състоянието на диглосия (двуезичие). Официалният език чак до 1976 продължава да бъде Катаревуса, докато в същото време народът си говори на простонародния Димотики. Едва в 1976 официален език на Гръцката република става Димотики. Моят дядо знаеше гръцки отлично и помня, че като малък ми е казвал, че гърците имат два езика: един, на който пишат и втори, на който говорят. Това ми се беше видяло много странно. Историята на гръцката азбука също е доста интересна. Известно е, че като азбука тя е изцяло заимствана от финикийската. Според легендата в Елада я донася Кадъм (Κάδμος), който е син на финикийския цар и брат на Европа. Архаичната форма на гръцката азбука започва да се използва в края на ІХ век пр. н. е. От нея се развиват два варианта: западна и източна азбука. От западногръцкия вариант произлизат азбуки като етруската и латинската. От източногръцкия вариант пък произхожда нашата кирилица. Характерно за тази азбука е, че някои букви се четат различно в старогръцки и новогръцки. Така например β е Бета в старогръцки и се чете Б, докато в новогръцки тя е Вита и се чете В. Днешната гръцка азбука се състои от 24 букви. Отпаднали са четири букви: дигама (Ϝ ϝ), сан (Ϻ ϻ), копа (Ϙ ϙ) и сампи (Ϡ ϡ). Ето и самата гръцка азбука:
Да се чете на гръцки не е така лесно, както изглежда. Моят дядо Лазар ме научи още като дете, макар да не знам езика. Ето как се произнасят буквите по Международната фонетична азбука.
Освен буквите в гръцкия език има двойни гласни и двойни съгласни, които се произнасят така:
Двойни гласни:
αι → Е
ει → И
οι → И
ου → У
υι → И
По тази причина има 6 различни начина за предаване на звука "И": Ι, Η, Υ, ΕΙ, ΟΙ, ΥΙ.
Двойни съгласни:
γκ → Като стандартно "Г" (в средата на думата се чете "нг")
γγ → "Г" (в средата на думата се чете "нг")
μπ → Като стандартно "Б" (в средата на думата си остава "мб", ако тя е с гръцки произход)
ντ → Като стандартно "Д" (в средата на думата се чете "нд" или "нт", ако тя е с гръцки произход)
τζ → Като "ДЗ"
τσ → Като стандартно "Ц"
γх → Като "НХ"
Двойните съгласни λλ, σσ, ττ, κκ, μμ, ρρ се произнасят като един звук.
Приятно четене на гръцки!
2. Блясъкът на кристала
3. Българската история
4. Българските съкровища
5. Религията на древните българи
6. Две старинни карти
7. Музеят с най-старото злато
8. Атлас
9. Загадката на етруските
10. Стелата от Лимнос
11. Тракийска епиграфия
12. Най-старата писменост
13. Древнобългарският календар
14. Първата История на България
15. Монетата на Аспарух
16. Финикийските знаци
17. Първите азбуки
18. За цифрите
19. Предистория на шахмата
20. Атлантида