Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.02 09:56 - Будизъм
Автор: laval Категория: История   
Прочетен: 899 Коментари: 6 Гласове:
18

Последна промяна: 06.02 13:12

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Будизмът (на английски: buddhism) е една от най-старите и широко разпространени религии в света, основана през VI век пр.н.е. от Сидхарта Гаутама (на санскрит: सिद्धार्थ गौतम), известен като Буда (Buddha) - Просветленият. Той възниква в Индия и се разпространява от V до III век пр. н. е. в много части на Азия, включително Китай, Япония, Корея, Тибет, Югоизточна Азия и други региони. Смята се, че Буда е роден в Лумбини, Непал. Той е живял приблизително между 563 и 483 пр.н.е.

Основните принципи на будизма включват:

Четирите благородни истини:

Истината за страданието (дуккха)
Истината за причината за страданието (самюдая)
Истината за прекратяването на страданието (ниродха)
Истината за пътя, водещ до прекратяването на страданието (магга)

Осемкратният път: Правилно разбиране, правилна мисъл, правилна реч, правилно действие, правилен начин на живот, правилно усилие, правилна внимателност и правилна концентрация.

Карма и прераждане: Вярването, че действията на човек определят неговата съдба в бъдещите животи чрез цикъла на раждане, смърт и прераждане (самсара). Целта е да се постигне нирвана – освобождение от този цикъл.

Медитация и духовни практики: Медитацията е ключов елемент в будизма, като тя помага на практикуващите да развият вътрешен мир и просветление.

Будизмът има различни школи и традиции, които могат да варират значително в своите практики и учения. Някои от основните школи включват Тхеравада, Махаяна и Ваджраяна.

Страните, в които будизмът е основна или важна религия са: Индия, Шри Ланка, Непал, Бутан, Мианмар, Тайланд, Лаос, Камбоджа, Виетнам, Тибет, Китай, Тайван, Монголия, Южна Корея, Япония. В тези страни той има стотици милиони последователи. Такива има вече в Западна Европа и САЩ.

В България будизмът не е традиционна религия, но има малки общности от последователи, които практикуват и изучават будистки учения. Въпреки това, интересът към будизма нараства и в последните години се организират различни събития и курсове, свързани с тази религия.

Исторически, текстовете и ученията на Буда са били предадени устно, преди да бъдат записани през първи век пр.н.е. Английската дума "будизъм" е сравнително нова и започва да се използва в началото на XIX век. Основни текстове като Трипитака и Палийския канон съдържат важни учения и философии, които формират основата на будистката практика. Най-авторитетният източник в будизма е Палийския канон, но в различните школи има и други основни текстове, като Махаяна сутрите и Тибетския канон.

Будизмът също така включва концепции като трите скъпоценности (Буда, Дхарма и Сангха), медитация, трикая (трите тела на Буда) и ступите (свещени структури, символизиращи просветлението). Тези елементи подчертават важността на духовното развитие и стремежа към освобождение от страданието.

image

image

image



Гласувай:
18


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. nkf - Будизмът не е религия и въобще не ...
06.02 18:01
Будизмът не е религия и въобще не възниква в ... Буда просто чрез опит възстановява много старо познание.
цитирай
2. laval - А
06.02 18:14
защо тогава има будистки монаси и храмове, ако не е религия?
цитирай
3. nkf - защо тогава има будистки монаси и ...
08.02 19:52
laval написа:
защо тогава има будистки монаси и храмове, ако не е религия?

За да се определи нещо като религия не зависи от монашеската практика или наличието на някакъв вид храмове. Подчертавам: монашеството е практика, дисциплина, която е далеч, далеч по-стара от появата на първите религии. Човек може да практикува тази дисциплина и без да е религиозен. Горе-долу по същият начин стоят нещата с храмовете. За ад е нещо религия, то трябва да има конкретно божество, с което вярващият да е свързан. В будизма НЯМА БОГ. Будизмът постулира, че творческата сила е навсякъде и във всичко: Брахма е пръснат и претворен във абсолютно всички аспекти на вселената, тоест няма разлика между човека и изначалния принцип на битието, но и на небитието, които в крайна сметка са едно и също, двете страни на една монета. Така че Будизмът не е религия, а философия перенис, късно ехо на много старо познание. Това познание го има в много учения, включително като аспект и в институционализираните късни религии.
цитирай
4. laval - Уважавам
08.02 20:38
всяко мнение, но всички приемат будизма като третата световна религия.
цитирай
5. nkf - всяко мнение, но всички приемат ...
08.02 20:44
laval написа:
всяко мнение, но всички приемат будизма като третата световна религия.

Всеки може да приема каквото си иска, но това не означава, че приемането му почива на познание за нещата такива, каквито са. Освен това, мисленето и схващанията на мнозинството никога не са критерий за нещо друго, освен за глупост.
цитирай
6. laval - Будизмът
17.02 16:56
е религия, защото:

1. Има организирана система от вярвания – Будизмът учи на карма, прераждане и нирвана, което са религиозни концепции, а не просто познание.

2. Има духовни практики и ритуали – Будистите извършват молитви, медитация, поклонения и обреди, което е характерно за религиите.

3. Има свещени текстове – Трипитака, Сутрите и други будистки писания играят същата роля като Библията за християните или Корана за мюсюлманите.

4. Има религиозна общност – Будизмът има монашески орден (Сангха), храмове и духовни водачи, което е основна характеристика на религиите.

5. Включва концепция за отвъдното – Будизмът учи за цикъла на преражданията (самсара) и крайната цел – нирвана, което е религиозно виждане за живота след смъртта.

6. Има божества и свръхестествени същества – Макар в класическия будизъм да няма бог-създател, различните школи почитат бодхисатви, буди и други свръхестествени фигури.

7. Будизмът се практикува като религия по света – В страни като Тайланд, Шри Ланка, Тибет и Япония будизмът е официална религия с институции, храмове и традиции.

Следователно, будизмът не е просто „познание“, а религия с изградена доктрина, духовни практики и организирана общност.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: laval
Категория: История
Прочетен: 4764253
Постинги: 1486
Коментари: 2929
Гласове: 26234
Архив