
Прочетен: 1531 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 25.02 10:21


Шри Ланка (Sri Lanka), известна в миналото като Цейлон (Ceylon), има дълга и богата история, обхващаща хилядолетия. Този остров в Индийския океан е бил кръстопът на различни култури, религии и цивилизации. Площта му е 65610 км2, а населението е около 23 милиона души. Най-големият град е Коломбо (Colombo) с около 750000 жители, но официалната столица е Шри Джаяварденепура Котте (Sri Jayawardenepura Kotte) с едва 115000 жители.
Шри Ланка е дом на няколко етнически групи, всяка със своя език и културни особености. Основните местни народи са сингалците, тамилите и ведите, като всеки от тях говори различен език или диалект.
1. Сингалци
Сингалците (около 75% от населението) са най-голямата етническа група в Шри Ланка. Те говорят сингалски (සිංහල - Siṁhala), който принадлежи към индоарийското езиково семейство. Езикът има влияние от пали и санскрит, но е развил и свои уникални черти.
На сингалски:
Цейлон – සිලෝන් (Silōn)
Шри Ланка – ශ්රී ලංකාව (Śrī Laṁkāva)
2. Тамили
Тамилите (около 15% от населението) са втората по големина група. Те говорят тамилски (தமிழ் - Tamiḻ), дравидски език, който се използва основно в северната и източната част на острова.
На тамилски:
Цейлон – இலங்கை (Ilaṅkai)
Шри Ланка – இலங்கை (Ilaṅkai)
Тамилският език се използва и от тамилските общности в южна Индия.
3. Веди (Ведда, Vedda)
Ведите са коренното население на Шри Ланка, което е живяло на острова преди идването на сингалците и тамилите. Днес те са малобройна група (няколко хиляди души) и са силно асимилирани.
Традиционно ведите са говорили свой език, но той до голяма степен е изчезнал, заменен от смесица между сингалски и тамилски, с някои уникални думи и изрази.
Други езици в Шри Ланка
Освен основните местни езици, в Шри Ланка се говорят и други езици, главно поради исторически и колониални влияния:
Английски – широко използван в администрацията, търговията и образованието.
Малайски – говорен от малайската общност на острова.
Португалски и холандски креолски диалекти – все още запазени в някои малки общности, наследство от колониалния период.
Днес официалните езици на страната са сингалски и тамилски, като английският се използва като работен език.
Историята на Цейлон може да се раздели на няколко основни периода: древен, средновековен, колониален и съвременен.
Древна история
Според археологическите разкопки, първите заселници на острова са били представители на праисторическите култури, известни като балангодския човек (Balangoda Man), който е живял преди повече от 30 000 години. Смята се, че тези хора са били предшественици на ведите – аборигенно племе, което до днес има свои представители в някои части на Шри Ланка.
Около VI век пр.н.е. на острова се заселват сингалците – народ с индоарийски произход, който идва от северна Индия. Те създават първите си кралства, като Анурадхапура (основано през IV век пр.н.е.) става основен политически и културен център. През III век пр.н.е. будизмът се разпространява на острова, благодарение на мисията на будисткия монах Махинда, син на индийския император Ашока. Оттогава будизмът играе ключова роля в историята и културата на Шри Ланка.
Средновековен период (V–XVI век)
През V век Анурадхапура е нападната от южноиндийските тамили, което води до отслабване на кралството. През X век династията Чола от южна Индия временно завладява острова и премества столицата в Полонарува, която остава важен център до XIII век.
През следващите столетия различни сингалски и тамилски династии воюват за контрол над острова. В този период настъпват икономически и културни разцвети, особено в сферата на архитектурата и будисткото изкуство.
Колониален период (XVI–XX век)
С пристигането на португалците през 1505 започва европейската колонизация на острова. Португалците завземат крайбрежните райони и въвеждат католицизма. През 1658 холандците ги изместват и установяват своя търговска мрежа, контролирайки подправките и други ценни стоки.
През 1796 британците превземат острова и го превръщат в колония. През 1815 последното независимо кралство в Шри Ланка – Канди – също пада под британско управление. Под британска власт Цейлон се превръща в една от основните плантации за чай, кафе и каучук, като се изграждат железопътни и пътни мрежи.
Съвременна история (XX–XXI век)
През 1948 Цейлон получава независимост от Великобритания, а през 1972 страната официално приема името Шри Ланка. Въпреки икономическия растеж, напрежението между сингалското мнозинство и тамилското малцинство довежда до кървава гражданска война (1983–2009), водена между правителството и Тамилските тигри.
След края на войната през 2009 страната се фокусира върху възстановяването и икономическото развитие, като днес Шри Ланка е важен туристически и търговски център в Южна Азия.
Историята на Шри Ланка е пример за взаимодействие между различни култури, религии и народи, формирали уникалната идентичност на този остров.
Първата жена в света министър- председател- Сиримаво Бандаранайке( по памет) е от Цейлон! Годината, пак по памет , е 1960!
Повод за размисъл и относно еманципацията?!