

Фернандо Магелан – човекът, който свърза океаните
Фернандо Магелан (на португалски: Fernao de Magalhaes - Фернау ди Магаляеш) (около 1480 – 27 април 1521) е португалски мореплавател, чиято експедиция извършва първото околосветско пътешествие, доказвайки на практика, че Земята е кълбовидна и че всички океани са свързани.
Ранен живот и началото на морската кариера
Магелан е роден в благородническо семейство в Португалия и още от млада възраст се обучава в мореплаване, навигация и астрономия. Той участва в португалските експедиции до Индия и Молукските острови (Островите на подправките), където придобива опит в плаването и военните действия. Въпреки заслугите си, изпада в немилост пред португалския крал Мануел I и търси подкрепа за своите планове в Испания.
Околосветското пътешествие (1519–1522)
Магелан убеждава испанския крал Карл V да финансира експедиция, чиято цел е да намери западен морски път до Островите на подправките. Експедицията потегля от Севиля на 20 септември 1519 с пет кораба: Тринидад (флагманът на Магелан), Сан Антонио, Консепсион, Виктория и Сантяго.
Откриването на Магелановия проток
След опасно плаване покрай бреговете на Южна Америка, експедицията достига протока, който днес носи името на Магелан. Преходът през протока (октомври – ноември 1520) е изключително труден – студ, бури и липса на ясни карти забавят плаването. Все пак, след три месеца в Тихия океан, те достигат Марианските острови, а след това – Филипините.
Смъртта на Магелан
Във Филипините Магелан се намесва в местни междуособици, опитвайки се да наложи испанско влияние. На 27 април 1521 загива в битка с местните воини на остров Мактан, водени от вожда Лапу-Лапу.
Завършек на експедицията
След смъртта на Магелан, експедицията продължава под ръководството на Хуан Себастиан Елкано. От първоначалните пет кораба, само Виктория успява да се върне в Испания на 6 септември 1522, довършвайки първото околосветско плаване.
Наследство
Магелан не завършва пътуването си, но неговата експедиция доказва, че Земята е кълбовидна, че океаните са свързани и че светът е много по-голям, отколкото се е смятало. Магелановият проток носи неговото име, а околосветското пътешествие остава едно от най-великите постижения в историята на мореплаването.