
Прочетен: 1189 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 16.03 10:29


Питей (на старогръцки: Πυθέας ὁ Μασσαλιώτης, на латински: Pytheas Massaliotes) е древногръцки мореплавател, географ и астроном от гръцкия полис Масалия (днешна Марсилия, Франция), живял през IV век пр.н.е. Той е сред първите известни изследователи на далечния север и Атлантическия океан.
🔹 Пътешествието на Питей
Около 325 пр.н.е. Питей предприема експедиция, финансирана вероятно от Масалия, с цел проучване на търговските пътища към оловото, калая и кехлибара. Той отплава на северозапад, преминавайки през Гибралтарския проток (по това време известен като Херкулесовите стълбове), и достига Британските острови.
➤ Посещение на Британия
Питей обикаля крайбрежието на Британия и записва ценни сведения за местното население, обичаите и климата. Той пръв нарича острова „Претани” или „Претания” (Πρετανία), което е древна форма на днешното Britannia. Според неговите описания, британците отглеждали пшеница, правели напитка от ечемик (вероятно древен вариант на бира) и използвали житни зърна като вид валута.
➤ Откриването на Туле
Питей твърди, че е стигнал до земя, наречена Туле (Θούλη), намираща се на 6 дни плаване на север от Британия. Според неговите описания, там нощта продължавала само 2-3 часа през лятото, а морето било „замръзнало като слуз“. Това вероятно означава, че той е наблюдавал полярния ден и ледовете на Северния ледовит океан. Днес учените спорят дали Туле е била Норвегия, Исландия, Фарьорските острови или Шетландските острови.
➤ Среща с германските племена
Питей описва германските племена, с които се среща по време на пътуването си, включително тяхната търговия и начин на живот. Той вероятно е бил първият грък, документирал съществуването на тези народи.
➤ Балтийско море и кехлибарените маршрути
Според някои източници, Питей може да е достигнал до Балтийско море, където наблюдавал събирането на кехлибар. Търговията с кехлибар била важна икономическа дейност и свързвала северните народи с гръцкия и римския свят.
🔹 Научен принос
Питей не е бил просто мореплавател, но и изтъкнат астроном и географ. Той:
✅ Пръв измерва географската ширина с помощта на слънчевата височина по обяд.
✅ Забелязва връзката между фазите на Луната и приливите.
✅ Дава първите описания на северния полярен кръг.
🔹 Защо трудовете му не са запазени?
Питей написва книга за своите пътешествия, вероятно със заглавие „За океана” (Περί του Ὠκεανοῦ), но тя не е оцеляла. Знанията ни за неговите открития идват от по-късни автори като Страбон, Полибий и Плиний Стари, които често го критикуват и дори обвиняват в измислици.
🔹 Заключение
Въпреки скептицизма на някои древни историци, днес учените признават, че описанията на Питей са изключително точни за времето си. Той е един от най-великите изследователи на древността и първият грък, проникнал толкова далеч на север.